SOULCRAFTTR OPSKYBLOCK FACTIONS KITPVP

Info

Rank227
Share
Website
Discord Discord
Vote Vote
Server IP
PLAY.SOULCRAFTTR.EU
Status Offline
Last PingServer cannot be queried.
Version 1.8.9
Type skyblock Factions Op skyblock Kit PvP Duels Eggwars bedwars turkish premiumsuz server No Premium
Location
Turkey
Last Update30 Mar 2020
Join Date26 Mar 2020
Unique Votes309

Server

SOULCRAFTTR 2014 yılında açılmış her daim yenilikçi, bol eventli, kendine özgü oyunlarıyla ve tarzıyla Türkiye'de ilkleri getiren ender sunuculardan. Oyuncularına karşı samimi yetkililer ve güzel bir kardeşlik ortamı sağlayan SOULCRAFTTR her yaştan insanın oynayabileceği bir sunucu. Türkiye'de vakti zamanında en çok online alan sunucular arasında bulunan SOULCRAFTTR kısa bir aranın ardından tekrar sizlerle ve eski günlere dönmenin peşinde. Yenilenen ve güçlenen kadrosu ile 7/24 ve kaliteli hizmet mümkünatı ile oyuncuların sorunlarına karşı oldukça ilgili.

Sunucu bünyesinde ilk etap olarak KITPVP, FACTIONS ve OPSKYBLOCK oyunları mevcut. Yakında yenileri eklenecek ve bu oyunlara premiumsuz ve Türkçe bir şekilde ücretsiz erişebileceksiniz.

www.soulcrafttr.eu
PLAY.SOULCRAFTTR.EU

1 / 1
SOULCRAFTTR OPSKYBLOCK FACTIONS KITPVP (img 20520) Minecraft server | TopG

What is the server IP for Soulcrafttr?

The IP address of Soulcrafttr Minecraft server is play.soulcrafttr.eu

How to join Soulcrafttr server?

Open the game Minecraft, click "Play" button then choose "Multiplayer" option from the menu. Click "Add Server" tab and input the text play.soulcrafttr.eu on "Server Address" then hit "Done". Once the connection is available and turns green you may click on "Join Server" button to play on Soulcrafttr.

What version does Soulcrafttr use?

Soulcrafttr server supports Minecraft game version: 1.8.9, you may also use any other older or lower versions to connect and play.

Where is Soulcrafttr located?

The Soulcrafttr server is currently hosted in Turkey.